Basat’ın Tepegöz’ü Öldürmesi Hikayesi

Yaklaşık Okuma Süresi: 2 dakika

Basat’ın Tepegöz’ü Öldürmesi, en ünlü Dede Korkut hikâyelerinden birisidir. Hikayede Basat’ın periden doğan bir canar olan Tepegöz’ü öldürmesi konu edilir.

Basat'ın Tepegöz'ü Öldürmesi Hikayesi
Basat’ın Tepegöz’ü Öldürmesi Hikayesi

Oğuzlar çadırlarını kurmuş dinlenirken, üstlerine düşman gelir. Aruz Koca da hemen oradan kaçmak ister. Fakat kaçarken oğlu Basat‘ı düşürür. Oğlanı bir aslan alıp besler.

Çocuk zamanla büyür. Evine çağırırlar, gelir; ama aslana alıştığı için tekrar aslanın yanına döner.

Bu arada bir çoban su kenarında gördüğü güzel peri kızını çok beğenir. Peri kızı onunla olmak istemez ama çoban peri kızından çok hoşlanmıştır. Çoban ve Peri kızının bir çocukları dünyaya gelir. Fakat bu çocuk bir canavardır, bir samanlıkta büyür ve gelişir. Büyüdükçe dev kadar olur. Bu yaratığın kafasında sadece bir göz vardır ve bu yüzden tepegöz denmiştir. Bir türlü besleyemezler. Tepegöz, ne verseler yer; ama doymaz. Dağlara çıkar, harami olur. Her gün onlarca hayvan ve insan yer. Bunun üzerine Dede Korkut’u çağırırlar ve Tepegöz’e verilecek haraçta anlaşmak isterler. Tepegöz, her gün beş yüz koyunla bu koyunӀarı pişirecek aşçıya razı olur.

O sırada Basat, ailelerin feryatlarını duyar ve ne olduğunu sorar. Öğrenince Tepegöz’le savaşmaya gider. Dövüşte Tepegöz’ü, gözüne kızgın şiş saplayarak onu öldürür ve halkı bu beladan kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.