Bilim İnsanı Hikayesi: Marie Curie

Yaklaşık Okuma Süresi: 5 dakika
Bilim İnsanı Hikayesi Marie Curie
Bilim İnsanı Hikayesi Marie Curie

Bilim için önemli çalışmalar yapan Marie Curie hikayesi öğrenmek ister misin? İki nobel ödülüne sahip bu fizikçi ve kimyager kadını tanıyalım!

Bir zamanlar ailesiyle birlikte yaşayan küçük bir kız vardı. Bu kızın adı Marie idi. Marie’nin babası öğretmendi ve öğrencilerine fen dersi veriyordu. Babasının fen ve fiziğe olan ilgisi Marie’nin de ilgisini çekiyordu. Bazen babasının odasına girer. Büyülenmiş gibi etraftaki rengarenk fokurdayan sulara, fizik aletlerine, deney tüplerine bakardı.

Marie’nin bu odaya tek başına girmesi yasaktı. Çünkü etrafta çocuklar için tehlikeli olabilecek ve kırılabilecek eşyalar vardı. Ancak babası onun fen bilimlerine olan bu ilgisini kısa sürede fark etti. Marie’ye odasını gezdirdi ve malzemelerini tanıttı. Marie çok mutlu olmuştu. Babası bu malzemelerle deney yapıyor, öğrencilerine anlatıyordu. Marie:

“Keşke bende babamın bir öğrencisi olsaydım. Her gün deney yapar ve bu aletleri kullanmayı öğrenebilirdim.” diye içinden geçirdi.

Bir gün Marie’nin babası çok üzülmüş bir şekilde eve geldi. Marie şaşkın şaşkın ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Marie odanın kapısından gizlice anne ve babasını dinledi. Fen ve fizik dersleri yasaklanmıştı. Bu yüzden babası çok sevdiği fen dersini veremeyecekti.

Babası artık evde olduğu için ailesiyle ve çalışma odasındaki kitaplarıyla ilgileniyordu. Marie bu sürede babasından bir şeyler öğrenmek için çabalıyordu. Babasının gösterdiği konuları hemen anlıyordu. Marie’nin akıllı olduğu küçüklüğünden bile belliydi, henüz 5 yaşındayken okumayı öğrenmişti.

O dönemlerde internet, radyo ve televizyon yoktu, hatta doğru dürüst oyuncak bile bulunamıyordu. Bu yüzden Marie kendini kitaba vermişti. Bu bolca okuduğu kitaplar sadece onun ufkunu açmakla kalmamıştı. Lise dönemine geldiğinde de çalışkan olduğunu gösterdi, okulu birincilikle bitirdi ve altın madalya aldı. Altın madalya almak Marie’yi çok gururlandırdı.

Ancak Marie üniversiteye gidemedi çünkü üniversite kadınlar için yasaktı. Marie bu durumdan nefret ediyordu. Marie:

“Yeni bir şeyler öğrenmeden yaşamak bana göre değil.” dedi.

Marie yaşadığı şehirdeki tüm okulları gezdi, sıkılmadan araştırdı ve sonunda kadınlar için kurulan “Bilim Yıldızları” adlı bir okul buldu. Hemen okula başvuru yaptı. Okul başvuruyu kabul etti. Artık Marie yeni şeyler keşfedecek, yeni bilgiler öğrenecekti. Marie okulunu tamamladığında deney yapabilecek kadar bilgisi vardı.

Marie farklı malzemeleri karıştırarak deneyler yapıyordu. Bir gün yanlış bir karışım hazırladı ve boom diye bir ses çıktı. Marie’nin karışımı resmen patlamıştı ve yüzüne saçına bulaşmıştı. Tüm öğrenciler, laboratuvardan masmavi saçlarla çıkan Marie’ye güldü. İçlerinden Pierre adlı bir çocuk ona yardım etmek için hemen cebinden peçetesini çıkarıp vermişti. Marie ona teşekkür etti ve hemen koşup yüzünü yıkamaya gitti, aynaya baktığında oda çok komik göründüğünü düşündü ve gülmeye başladı.

Her şeye rağmen deneyleri devam etti. Bu sayede insanların işine yarayacak bir şeyler bulmaya çalışıyordu. Bu sırada Pierre ile arkadaşlıkları bir aşka dönüşmeye başladı. Birbirlerine çok aşık olmuşlardı. Artık deneyleri birlikte yapıyorlar ve birbirlerine destek oluyorlardı. İkisi evlenmeye karar verdiler ve çalışmalara devam ettiler.

Araştırmaları biraz uzun sürdü… Bir kaç küçük patlama, biraz sakarlık, bazı sorunlar çıktı ama deneyler nihayet olumlu sonuç verdi ve dünya Marie’yi Nobel Ödülü’ne layık gördü.

Marie, bu gurur verici ödülle daha çok hırslandı. Çalışmalarına devam etti. O çalıştıkça ödülleri de gelmeye devam etti. İkinci kez Nobel ödülü aldı. İki ayrı dalda Nobel ödülü alan ilk kişi Marie olmuştu.

Marie önce babasından, öğretmenlerinden ve hayatındaki diğer insanlardan öğrenebileceği her şeyi öğrenmişti, sonra onlara öğrenebilecekleri yeni şeyler verdi. Yaşadığı dönemde kızların okuması normal karşılanmıyordu. Onlara göre kızlar evde oturmalı erkekler ise okumalıydı. Ama o pes etmedi, onlara eğitim ve bilginin gücünü gösterdi. Siz de başarmak istediğiniz şeyler için bilginin en önemli anahtar olduğunu unutmazsanız tüm isteklerini gerçekleştirebilirsin.

Marie Curie’nin detaylı hayat hikayesini buradan okuyabilirsiniz. Dilersiniz diğer eğitici çocuk hikayelerini sitemizde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir