Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Yaklaşık Okuma Süresi: 3 dakika

Bir çiftlikte sevimli bir ördek ve ailesi yaşıyormuş. Anne ördek yumurtaların üzerine oturmuş yeni yavrularının yumurtadan çıkacağı zamanı bekliyormuş. Çatlamayı bekleyen tam yedi tane yumurta varmış.

Nihayet güneşli bir sabah yumurtalar çatlamaya başlamış. Biraz sonra 6 tane minik sevimli ördek yavrusu neşe ile yumurtalarından çıkmışlar. Yavrular, annelerinin etrafında yürümeye çalışıp bağrışıyorlar, yeni dünyaya alışmaya çalışıyorlarmış.

Fakat en büyük yumurta hala çatlamamış. Anne ördek endişelenmiş, bir terslik olduğunu düşünmüş. Biraz daha yumurtanın üzerinde beklemeye karar vermiş. Birkaç dakika sonra yedinci ve en büyük yumurta da çatlamış. Yumurtadan çıkan ördek şaşkın şaşkın etrafına bakınıyormuş.
Ama anne ördek ve diğer kardeşleri ondan daha şaşkınmış. Çünkü bu ördek kardeşlerine hiç benzemiyormuş. 6 kardeşin sarı ve güzel tüyleri varken bu ördeğin tüyleri griymiş. Diğer yavru ördekler ona gülüp dalga geçmeye başlamış. Ördek yavruları hep bir ağızdan “Çirkin! Çirkin!” diye gri renkli ördek yavrusuna seslenmişler. Çirkin ördek yavrusu bu duruma çok üzülmüş.

Aradan belli bir zaman geçtikten sonra yavrular büyümüş. Ama bizim çirkin ördek yavrusu kardeşlerinden daha büyükmüş. Tüylerinin rengi ise hala farklıymış. Kardeşleri onunla oynamıyor, dışlıyormuş. Çirkin ördek yavrusuna:

– Biz seninle oynamıyoruz çünkü sen çok çirkinsin.
– Çirkin ördek yavrusu! Çirkin ördek yavrusu!

diye onunla alay ediyorlarmış. Çirkin ördek yavrusu ise bu duruma çok üzülmüş. Giderek daha da mutsuz olmuş. Anne ördek:

– Sen ne kadar büyüdün böyle, nasıl oldu da benim senin gibi bir yavrum oldu.

diyormuş. Çirkin ördek yavrusu, annesi de onunla hiç ilgilenmeyince bir sabah erken saatte yuvasından kaçmış. Biraz uzaklaştıktan sonra gölden avcıların silah sesleri gelmiş ve hemen sazlıkların içerisine saklanmış. Birkaç gün böylece geçmiş. Sonunda aç ve yorgun bir şekilde ormana doğru yürümeye başlamış ve orada uyuyakalmış.

Burada ormancının iyi kalpli ikizleri onu bulmuşlar ve eve götürüp beslemişler. Birkaç gün boyunca küçük çocukların baktığı ördek kendine gelmiş. Ona kötü davranmalarına rağmen anne ve kardeşlerini özlemiş. Kaldığı yerden çıkıp evine doğru gitmeye başlamış.

Çirkin ördek yavrusu, gölün kenarından yürürken kuğuları görmüş ve ne kadar güzel olduklarını düşünmüş. Bu esnada çok susamış ve su içmek için oda göle yaklaşmış. Su içerken birde ne görsün? Sudaki yansımasında bembeyaz bir kuğuya dönüştüğünü fark etmiş.

Böylelikle çirkin ördek yavrusu, aslında bir kuğu olduğunu bu yüzden kardeşlerinden farklı olduğunu anlamış. Çirkin ördek yavrusu, diğer kuğulara katılmış ve onlarla mutlu bir şekilde yaşamaya başlamış.

Bu masalda burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.